Technologia

Technologia

Technologia z zastosowaniem drewna KVH

Materiał konstrukcyjny, opracowany z myślą o nowoczesnym budownictwie, zalecane jako lite drewno do budowy domów o konstrukcji szkieletowej. Drewno KVH charakteryzuje wysoka sztywność i odporność na zgniecenia. Nadaje się ono doskonale do nośnych i usztywniających konstrukcji z drewna, wymagających stabilności. Drewno KVH używa się również w procesie budowy szkieletów dachów, ścian czy stropów. 

Drewno Konstrukcyjne

Zalety technologii szkieletowej

Przy budowie domu szkieletowego nie ma potrzeby stosowania przerw technologicznych dzięki czemu czas budowy jest znacznie skrócony i może trwać od 2 do 4 miesięcy w zależności od sprawności i logistyki poszczególnych ekip.

  • Optymalny koszt budowy – dom w technologii szkieletowej wiąże się z niższymi nakładami inwestycyjnymi o około 25-30% w porównaniu do domu w technologii murowanej o tych samych parametrach.

  • Brak sezonowości – budowę domu w technologii szkieletu drewnianego można prowadzić przez cały rok, także zimą. Jedynie prace ziemne oraz wykonanie fundamentu wymagają dodatnich temperatur.

Domy wykonywane w konstrukcji szkieletu drewnianego posiadają doskonałą ochronę cieplną, konstrukcja dachu i ścian zewnętrznych w całej swojej grubości jest wypełniona izolacją cieplną. Ściany zewnętrzne stanowią neutralną przegrodę i nie kumulują w sobie energii cieplnej z zewnątrz, ani z wewnątrz budynku. Dzięki temu, zimą ogrzewamy tylko powietrze w pomieszczeniach domu nie tracąc energii na ogrzewanie ścian ( jak w przypadku technologii murowanej). Latem z kolei gorące powietrze nie przenika do wewnątrz budynku. Właściwości te powodują mniejsze koszty za ogrzewanie budynku.

Ściany domu w technologii szkieletowej to głównie materiał izolacyjny (wełna skalna, celuloza itp.), a ściany zewnętrzne i dach są dodatkowo szczelnie zabezpieczone folią paroizolacyjną, co razem zapewnia doskonałą ochronę cieplną domu.

  • Umiarkowana masa budynku – konstrukcja szkieletu drewnianego jest lekka, co powoduje mniejsze oddziaływanie całej konstrukcji na fundament i wpływa na ich masywność i koszt całej inwestycji.

Przebudowa, rozbudowa czy naprawa budynku w szkielecie drewnianym jest zdecydowanie łatwiejsza niż w domu murowanym.

W poprawnie wybudowanym domu w technologii szkieletowej drewnianej będą mogły mieszkać nasze dzieci, wnuki, a nawet prawnuki.

Ściany wypełnione materiałem izolacyjnym posiadają doskonałą izolacyjność akustyczną.

Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza wyjątkowy, przyjazny człowiekowi (niemożliwy do uzyskania w innych technologiach) mikroklimat we wnętrzu budynku.

Wady technologii szkieletowej

I powiązane z tym mity na temat budownictwa drewnianego.

Technologia szkieletu drewnianego w porównaniu do technologii murowanej jest bardziej wymagająca pod względem jakości materiałów i dokładności wykonania.

Stosowanie nieodpowiedniego drewna na konstrukcję domu: drewno zawsze musi być suszone, strugane, mieć określoną klasę wytrzymałości – C24 oraz posiadać znak CE – inwestor musi od wykonawcy otrzymać na drewno konstrukcyjne odpowiednie dokumenty takie jak: deklaracje zgodności i certyfikaty, inaczej wybudowany dom szkieletowy jest niezgodny z obowiązującym normami i przepisami prawa budowlanego.

„Zielone drewno” – drewno pokryte impregnatem, fakt stosowania drewna o zielonym (lub też innym) kolorze w żadnym stopniu nie świadczy o jego poprawnym przygotowaniu do procesu budowy. Brak odpowiedniego suszenia, wymaganej wilgotności, brak drzewa struganego z dużą ilością sęków, oraz drewno, które choć „posiada kolor”, nie spełnia norm przeznaczonych dla drewnianego budownictwa szkieletowego. Jeżeli wykonawca twierdzi, że impregnacja (malowanie) belek przed rozpoczęciem budowy jest niezbędne – to nie prawda! Drewna konstrukcyjnego nie impregnujemy żadną chemią, ponieważ drewno w konstrukcji szkieletowej nie jest bezpośrednio narażone na działanie wody i wilgoci. Drewno się suszy i struga po to aby nie używać chemii. Impregnacja powierzchniowa nie poprawi żywotności konstrukcji domu szkieletowego, a spowoduje dodatkowe koszty i ostatecznie ta chemia zostanie wchłonięta przez Inwestorów mieszkających w takim domu.

Zbyt duża ilość drewna w konstrukcji, tzw. przewymiarowanie nie poprawi żywotności czy wytrzymałości domu szkieletowego, lecz spowoduje powstawanie mostków termicznych.

Zastosowanie niewłaściwych folii, zamiast wiatroizolacji wykonawcy dają tą samą folię co na dachu, zdarzają się również przypadki, że wykonawcy zamiast paroizolacji wewnątrz budynku dają zwykłą folię budowlaną! Folia jest niepoprawnie ułożenia, na ich połączeniach brak specjalnej taśmy samoprzylepnej co powoduje brak szczelności folii.

Zastosowanie zwykłych płyt OSB zamiast OSB3 lub MFP czy też Fermacell, oraz niewłaściwy montaż – bez dylatacji pomiędzy płytami, brak tzw. „L-ki” przy narożach okien i drzwi.

Stosowanie styropianu klejonego bezpośrednio do płyty poszycia z tynkiem akrylowym zamiast wełny na elewacji – to śmierć dla szkieletu!!! Można zauważyć że większość wykonawców, budujących domy szkieletowe wykonuje elewacje na styropianie, tylko świadomy wykonawca wie i zna zasady działania domu szkieletowego – „szkielet to nie mury”. Wełna jest materiałem, który „oddycha”, jest materiałem naturalnym, styropian jest tworzywem sztucznym, który nie przepuszcza pary wodnej. Dodatkowy plus dla wełny to, że wełna mineralna jest materiałem NIEPALNYM i OGNIOOCHRONNYM (klasa „A” w klasyfikacji ogniowej). Dzięki zastosowaniu wełny oraz odpowiedniego rodzaju tynku, który również oddycha, zapewniamy ścianie konstrukcyjnej optymalne warunki dla odprowadzania wilgoci z budynku a dodatkowo tynk i grunt zabezpiecza wełnę przed wilgocią. Dzięki temu materiały w przekroju ściany będą w dobrej kondycji przez wiele lat. Należy również pamiętać, że w szkielecie grubość materiału izolacyjnego na elewacji nie jest najważniejsza lecz jakość wełny jaką zastosujemy wewnątrz między słupkami, bo izolacje cieplna w domu szkieletowym to ta wełna wewnątrz i nie grubość wełny poprawia izolację, lecz najważniejszy jest parametr lambda tej wełny, im jest niższy tym U jest niższe. To co zastosujemy na elewację ma znaczenie drugorzędne. Jeśli na domu w technologii szkieletowej zastosujemy na elewacji styropian to powstanie wilgoć, grzyb, pleśń a z czasem dom będzie wymagał kapitalnego remontu. Żaden stopiona nie nadaje się na dom szkieletowy!!!

Stosowanie słabej jakości wełny w konstrukcji szkieletu (między lambdą 0,044 a 0,031 W/mK jest ogromna różnica). Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła i im mniejszy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepszą możemy uzyskać izolacyjność cieplną, a dzięki temu U ściany zewnętrznej będzie mieć niższą wartość a to sprawi, że dom będzie cieplejszy i bardziej energooszczędny. Bardzo ważną sprawą jest również montaż wełny, jej dokładne i równomierne ułożenie, wełna nie może być ugnieciona.

Darmowa wycena

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.