Zalety i wady domów w technologii szkieletowej

Zalety i wady domów w technologii szkieletowej

Zalety technologii szkieletowej:

1. Optymalny czas budowy

Przy budowie domu szkieletowego nie ma potrzeby stosowania przerw technologicznych dzięki czemu czas budowy jest znacznie skrócony i może trwać od 2 do 4 miesięcy w zależności od sprawności i logistyki poszczególnych ekip.

1.1 Optymalny koszt budowy

Dom w technologii szkieletowej wiąże się z niższymi nakładami inwestycyjnymi o około 25-30% w porównaniu do domu w technologii murowanej o tych samych parametrach.

1.2 Brak sezonowości

Budowę domu w technologii szkieletu drewnianego można prowadzić przez cały rok, także zimą. Jedynie prace ziemne oraz wykonanie fundamentu wymagają dodatnich temperatur.

2. Energooszczędność

Domy wykonywane w konstrukcji szkieletu drewnianego posiadają doskonałą ochronę cieplną, konstrukcja dachu i ścian zewnętrznych w całej swojej grubości jest wypełniona izolacją cieplną. Ściany zewnętrzne stanowią neutralną przegrodę i nie kumulują w sobie energii cieplnej z zewnątrz, ani z wewnątrz budynku. Dzięki temu, zimą ogrzewamy tylko powietrze w pomieszczeniach domu nie tracąc energii na ogrzewanie ścian ( jak w przypadku technologii murowanej). Latem z kolei gorące powietrze nie przenika do wewnątrz budynku. Właściwości te powodują mniejsze koszty za ogrzewanie budynku.

3. Niższe koszty ogrzewania domu

Ściany domu w technologii szkieletowej to głównie materiał izolacyjny (wełna skalna, celuloza itp.), a ściany zewnętrzne i dach są dodatkowo szczelnie zabezpieczone folią paroizolacyjną, co razem zapewnia doskonałą ochronę cieplną domu.

3.1 Umiarkowana masa budynku

Konstrukcja szkieletu drewnianego jest lekka, co powoduje mniejsze oddziaływanie całej konstrukcji na fundament i wpływa na ich masywność i koszt całej inwestycji.

4. Technologia idealna dla budów wieloetapowych

Przebudowa, rozbudowa czy naprawa budynku w szkielecie drewnianym jest zdecydowanie łatwiejsza niż w domu murowanym.

5. Dom dla pokoleń

W poprawnie wybudowanym domu w technologii szkieletowej drewnianej będą mogły mieszkać nasze dzieci, wnuki, a nawet prawnuki.

6. Izolacyjność akustyczna

Ściany wypełnione materiałem izolacyjnym posiadają doskonałą izolacyjność akustyczną.

7. Zdrowy mikroklimat

Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza wyjątkowy, przyjazny człowiekowi (niemożliwy do uzyskania w innych technologiach) mikroklimat we wnętrzu budynku.

8. Instalacje

Bardzo łatwy sposób prowadzenia i ukrycia instalacji w konstrukcji.

Wady technologii szkieletowej:

1. Bardzo duże przywiązanie Polaków do technologii murowanej

Dodatkowo powiązane z tym mity na temat budownictwa drewnianego.

2. Wymagania technologii

Technologia szkieletu drewnianego w porównaniu do technologii murowanej jest bardziej wymagająca pod względem jakości materiałów i dokładności wykonania.

3. Akustyka

W porównaniu z domami murowanymi jest to jeden ze słabszych punktów.

Spis treści
Wybierz wymarzony projekt​

Darmowa wycena

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.